Előléptetés = katasztrófa?

A vezetők 60%-a rosszul dönt, amikor kiválasztja új vezetőit!
Szinte minden szervezet életében kulcsfontosságú döntés az új vezetők kiválasztása. Egy rosszul meghozott döntés azonban nemcsak a kiválasztott vezető, hanem a teljes csapat teljesítményét, motivációját és elégedettségét is hátrányosan befolyásolhatja. A Gallup egy 2022-ben végzett kutatása szerint* az újonnan kinevezett vezetők több mint 60%-a elbukik az első 18 hónapban. Ennek az az oka, hogy a szervezetek sokszor még mindig a szakmai tudást és tapasztalatot értékelik a legtöbbre, miközben a valódi vezetői kompetenciák háttérbe szorulnak.
Ez azonban nem elegendő a valódi vezetői szerepek betöltéséhez, hiszen egy jó szakember nem feltétlenül jó vezető, és egy jó vezetőnek nem kell kimagasló szakértelemmel rendelkeznie az adott területen. Az már vezetői kompetencia, hogy felismerje, hogy kik a jó szakemberek, szakértők a csapatában, és elsősorban rájuk támaszkodjon a döntések meghozatalakor.
Annak érdekében, hogy ne ess ebbe a gyakori hibába, fontos, hogy tudatosan kezeld a kiválasztási folyamatot. Íme, három szempont, amelyek sikeresebbé teszik a vezetők kiválasztását:
Ha úgy érzed, hogy a megfelelő vezetők kiválasztása számodra is gondot okoz, netán a meglévő vezetőidet fejlesztenéd, vedd fel velem a kapcsolatot.
- Kompetencia-alapú interjúk: mérd fel a jelöltek valódi vezetői képességeit. Ehhez persze nem árt, ha tisztában vagy azzal, hogy az adott vezetői pozíció milyen képességeket és készségeket kíván meg. Ez valójában egy többdimenziós kompetencia mátrix kidolgozását jelenti, amely során olyan egyedi tényezőket is figyelembe kell venni, mint pld. a szervezeti kultúra, a vezetett munkatársak érettsége, stakeholder menedzsment, kríziskezelés stb.
- 360 fokos visszajelzés: tedd lehetővé, hogy a jelölteket közvetlen munkatársai is értékelhessék. Ezáltal egyrészt objektívebb képet kapsz a vezetői kompetenciáiról, másrészt segít tisztázni azokat a “vakfoltokat”, amelyeket a vezető nem észlel magával kapcsolatban. A 360 fokos értékelés nem csak a vezetők számára hordoz előnyt, de a teljes szervezet profitál belőle azáltal, hogy növeli a bizalmat és a transzparenciát a többi munkatárs számára, mert megtapasztalhatják, hogy számít a véleményük.
- Tehetségmenedzsment programok: gondoskodj arról, hogy legyen megfelelő utánpótlás a szervezetben. A tehetségmenedzsment programok révén korán felismerhetőek és fejleszthetőek azok a belső vezetői képességek, amelyek kulcsfontosságúak a szervezeti sikerhez és fenntarthatósághoz. Ezek a programok jelentősen csökkentik a rossz vezetőválasztás kockázatait, növelik a munkatársak elkötelezettségét, és hosszú távú költségmegtakarítást eredményeznek.
Ha úgy érzed, hogy a megfelelő vezetők kiválasztása számodra is gondot okoz, netán a meglévő vezetőidet fejlesztenéd, vedd fel velem a kapcsolatot.
*Forrás: Gallup (2022), State of the Global Workplace Report
Dolgozzunk együtt!
Egy gyors konzultáció segít feltárni a legnagyobb kihívásokat és megmutatja hogyan teheted vállalkozásod eredményesebbé. Ne várj, amíg a problémák súlyosbodnak, cselekedj most!



Rólam mondták
Valós személyek, valós visszajelzésekkel.