Blog
5 perc

Az adatalapú döntéshozatal hiányának következményei a vállalati működésben

Közzétéve
February 13, 2025

A vállalatoknál tapasztalható döntéshozatali transzparencia és adatvezéreltség hiánya számos működési problémát eredményezhet, amely jelentősen ronthatja a hatékonyságot és a versenyképességet. Az alábbi pontokban bemutatom, hogyan befolyásolja ez a szervezet különböző aspektusait:

1. Információhiány és annak következményei

A vezetőség gyakran nem kap elegendő visszajelzést a stakeholderektől, beleértve a vevőket, beszállítókat és más üzleti partnereket. Ez a kommunikációs hiány akadályozza a vállalatot abban, hogy pontos képet kapjon a piaci igényekről, a szolgáltatás vagy termék megítéléséről, és a vállalati stratégia hatékonyságáról. Amennyiben a vezetés nem rendelkezik az összes releváns külső (piaci) és belső információval, nem tudja megfelelően irányítani az erőforrás-allokációt, amely az erőforrások pazarlásához vezethet és gyengíti a stratégiai döntések megalapozottságát.

2. Döntések minősége és a versenyképesség

Vizsgálódásaim alapján kijelenthetem, hogy a munkavállalók gyakran birtokában vannak a működés szempontjából létfontosságú információknak, de ha a vállalati kultúra nem támogatja őket abban, hogy ezt megosszák, vagy nincs megfelelő csatorna az ilyen típusú kommunikációra, akkor a vezetés nem tudja ezeket az információkat döntéshozatali folyamataiba integrálni. Ennek eredményeként sokszor téves döntések születnek a vezetői meetingeken. Könnyű belátni, hogy a téves döntéseknek milyen stratégiai és pénzügyi vonatkozásai lehetnek.

3. Visszajelzés és adaptáció

Több felmérés során is azt tapasztaltam, hogy az alkalmazottak sokszor nem kapnak megfelelő támogatást ahhoz, hogy saját ötleteikkel és javaslataikkal előálljanak, amelyek javíthatnák a vállalati működést vagy megoldhatnák a fennálló problémákat. Ha a vállalat nem bátorítja az alkalmazottakat a proaktív megnyilvánulásra, az gátolja a szervezet adaptációs képességét. Egy dinamikus piaci környezetben, ahol gyors reakciókra és innovációra van szükség, ez különösen hátrányos lehet.

4. Munkatársi elköteleződés és motiváció

A teljesítménymérés és az arra épülő elszámoltatás hiánya tovább rontja a helyzetet. Ha a munkavállalók nem kapnak rendszeres, objektív visszajelzést munkájuk eredményességéről, az csökkentheti motivációjukat és elkötelezettségüket. Egy hatékony teljesítményértékelési rendszer hiánya megakadályozza, hogy a munkavállalók pontosan lássák saját hozzájárulásukat a vállalat sikeréhez. Ennek hiányában nehezebbé válik az is, hogy a munkavállalókat megfelelően jutalmazzák vagy szükség esetén fejlesztési terveket állítsanak össze számukra. Mindez hosszú távon csökkentheti a produktivitást és növelheti a fluktuációt a vállalatnál.

Összefoglalás

A vállalatok döntéshozatali folyamatainak adatalapú működése létfontosságú a hatékonyság és a versenyképesség fenntartása szempontjából. A vezetésnek érdemes befektetnie az adatgyűjtési és -elemzési technológiákba, valamint a munkavállalói kommunikáció és a visszajelzési folyamatok fejlesztésébe. Csak így lehet biztosítani, hogy a vállalat döntései megalapozottak legyenek, és hogy a szervezet rugalmasan tudjon reagálni a piaci változásokra. A munkavállalók aktív bevonása döntéshozatalba növeli a munkaerő elkötelezettségét és hozzájárul a vállalat átfogó sikeréhez.

A te vállalkozásodnál adatvezérelt döntések születnek? Birtokában vagytok minden releváns információnak?

Ha úgy érzed, hogy ezen a téren lehet még fejlődni, keress bizalommal.

Iratkozz fel a hírlevelemre

Elsőként értesülhetsz vezetőfejlesztési és hatékonyságnövelő stratégiákról, gyakorlati tippekről és exkluzív elemzésekről.

A feliratkozással elfogadja Adatvédelmi Szabályzatunkat.
Köszönjük! A bejegyzése megérkezett!
Hoppá! Hiba történt a beküldés során.

Dolgozzunk együtt!

Egy gyors konzultáció segít feltárni a legnagyobb kihívásokat és megmutatja hogyan teheted vállalkozásod eredményesebbé. Ne várj, amíg a problémák súlyosbodnak, cselekedj most!

Már több, mint 9+ sikeres ügyfél.
Visszajelzések

Rólam mondták

Valós személyek, valós visszajelzésekkel.

“Zolival néhány éve dolgoztunk először együtt. Azóta is kapcsolatban vagyunk. Felkészültsége és nyitott, feladatorientált hozzáadása minden helyzetben megoldásul szolgál a partnerei részére. Rendkívül tájékozott az aktuális trendeket követi. Biztos talál részedre is jó válaszokat a dilemmáidban."

dr. Borsányi Eszter arcképe
dr. Borsányi Eszter
Chief of Executive Advisor / MBHBank
Linkedin

"Zoltánnal egy 250 fős vezetői hálózatkutatásban dolgoztunk együtt, ahol elkötelezettsége és szakmai tudása folyamatosan inspirálta a csapatot. Mesterien ötvözte a pszichológiai ismereteket a hálózatkutatás elméletével, közérthetően és gyakorlatiasan segítve a kollégákat. Munkája jelentős hatással van a szervezetekre, akik tapasztalatát a mindennapokban is hasznosíthatják."

Seprődi Patrícia arcképe
Seprődi Patrícia
Managing Director of Project and Portfolio Governance / MBH Bank
Linkedin

„Több szervezetfejlesztési projektben is dolgoztam együtt Zoltánnal, mint megrendelő. Magabiztossága és alapossága folyamatosan érzékelhető volt számomra, aki jól kezelte az állandóan változó ügyfél igényeket is. A legerősebb emlékem az, hogy egy a döntéshozói vezetői kultúrától távolálló HR módszertan hatékonysága kapcsán sikerült kitartó hozzáállásával meggyőzni az érintett felső vezetői kört, így ezután el is kezdhettük a közös munkát.”

Szilágyi Zoltán arcképe
Szilágyi Zoltán
Head of HR - Corporate Secretary / Ibiden Hungary
Linkedin

"Zolival közel három éve dolgozunk együtt, és egyike a kevés igazán kiemelkedő tanácsadónak. Figyelmes, gyorsan érti az igényeket, és sablonok helyett cégre szabott, valódi megoldásokat nyújt. Rugalmas, elkötelezett, hiteles a felsővezetés előtt is, és még szerződésen kívül is támogat, ha szükség van rá."

Bóta Beáta arcképe
Bóta Beáta
HR Business Partner Senior Manager / MAVIR
Linkedin

„Zolival akkor találkoztunk, amikor a szervezetünk egy nagy viharon volt túl. Azonnal rendelkezésre állt, és a munka gördülékenyen haladt vele. Nem volt túl szigorú, de figyelmeztetett, ha elaludtunk egy-egy feladaton. A legnagyobb krízisen szeretettel és szakértelemmel segített át minket, miközben kialakítottuk a szervezeti ábrát és a munkaköri leírásokat. Munkáját végig hozzáértés, rugalmasság és nyitottság jellemezte.”

Benkő Fruzsina arcképe
Benkő Fruzsina
InDaHouse Hungary Egyesület, elnök
Linkedin